Butterfly Paragliding

Fethiye Babadağ Paraşüt Ücretleri

Fethiye Babadağ Paraşüt Ücretleri

Fethiye Babadağ Paraşüt Ücretleri; Fethiye 1970 rakımlı Babadağ dan yapılan yamaç paraşütü ile ününü dünyaya duyurmuştur. Önceleri Fethiye Ölüdeniz bölgesine tatile gelenlerin uçtuğu yamaç paraşütü aktivitesine artık direk tatil planları içerine alarak Fethiye bölgesini tercih etmektedirler. https://www.tatil365gun.com/fethiye-tatil-paketleri/ ile yamaç paraşütü ve diğer aktivitelere katılmak için göz atabilirsiniz. 

Fethiye Ölüdeniz de Yamaç Paraşütü hangi yıllarda başladı.

Fethiye Ölüdeniz de yamaç paraşütü 1989 yılında Ölüdeniz’e ilk kez gelen Avusturyalı Steven ismindeki tatilci Babadağ’a kendi imkanları ile çıkarak uçuş denemesi yapmıştır. İlk denemesinden sonra 1969 mt lik Babadağ’ın yamaç paraşütü için uygun olması, Ölüdeniz’in manzarası üzerinde uçuş yapıldığı dilden dile duyulmaya başladı. Yurt dışındaki yamaç paraşütü sporcuları Ölüdeniz Babadağ’a uçmak için gelmesi ve Türkiye de yamaç paraşütü sporunu öğrenme meraklıları ise THK dan eğitim alarak Single (Tekli) uçuşlara başladı.

Ölüdeniz Babadağ’da Yamaç Paraşütü Nasıl Gelişti 

İlk yıllarında reklamın olmamasından dolayı uçuş yapacak kişilerin bölgeye geldiklerinde az sayıda uçanları gördükten sonra uçuşa karar veriyorlardı.

Ölüdeniz de ilk yamaç paraşütü şirketi 1991 yılında kurulunca profesyonel pilotlar ile uçuş yapan kişilerde deneyimi çevresindeki arkadaşlarına anlatması,1995 yıllarından Fethiye ve Ölüdeniz bölgesinde hotel sayılarının hızla artmasıyla yerli ve yabancı turistlerin de tatillerinde Ölüdeniz yamaç paraşütü deneyimini yaşamaları ve bu deneyimin foto videolarını alarak anılarında saklamaları ile her geçen yapılmaya başlamasıyla tatilciler yamaç paraşütü deneyimi yaşamaya başladılar.

Ulusal gazetelerde Ölüdeniz’in muhteşem fotoları boy boy kullanılarak reklamı artasa da misafirler yaşadıkları deneyimin foto ve videolarını sosyal medya kanallarında paylaşmaları Ölüdeniz  de yamaç paraşütü gelişimine ivme kazandırdı diyebiliriz.

Fethiye Babadağ Paraşüt Ücretleri
Fethiye Babadağ Paraşüt Ücretleri

ÖLÜDENİZ DE HER YIL BİNLERCE İNSAN BABADAĞ’dan UÇUYOR SİZDE ‘’HAYALLERİNİZİ ERTELEMEYİN’’

Fethiye Ölüdeniz Babadağ’da yılda kaç kişi yamaç paraşütü yapıyor ?

Pandemi öncesi Çinli turistlerin 2015 yılında turistlerin ilk kez Fethiye’ye gelmesiyle yaz-kış uçuş sayısı artmaya başladı. 2018 yılında 162 bin 776 kişi, 2019 yılında ise 166 bin 813 kişi yamaç paraşütü yaparken 2020 yılında pandemi nedeni ile sezonun geç açılmasıyla 01 Haziran -15 Ekim arası 64 bin 96 kişi yamaç paraşütü yaptı.

Fethiye Ölüdeniz de kaç tane yamaç paraşütü şirketi bulunmaktadır.

Ölüdeniz de yaklaşık büyüklü küçüklü 30 tane yamaç paraşütü şirketi bulunmaktadır. Yamaç Paraşütüne ilgi her geçen gün artmakta ve bölgeye tatil amaçlı gelen misafirler yamaç paraşütü deneyimi yaşarken şimdilerde ise sadece Babadağ’dan yamaç paraşütü ile uçmak için Fethiye Ölüdeniz’e gelmektedirler. Bölgesel meslek olan yamaç paraşütü pilotluğunu aktif olarak yapan pilot sayısı 400 kişi civarındadır.

Yamaç Paraşütü ile Uçmak Tehlikeli mi ?

Yamaç paraşütü yapmak uygun hava şartlarında yapılması durumunda trafikte araç kullanmak veya motor kullanmaktan çok daha az tehlikelidir.

Yamaç paraşütü yapmak isteyen birçok kişi ilk kez bu deneyimi yaşayacağından kalkış esnasında pilotu ile koşması gerekirken oturduğundan dolayı kalkışta problem yaşamaktadırlar.

Fethiye Babadağ Paraşüt Ücretleri
Fethiye Babadağ Paraşüt Ücretleri

KANATLARIN OLMASA DA UÇABİLİRSİN

Yamaç paraşütü ile kimler uçabilir

Yamaç paraşütü ile sağlık problemi olmayan 04 yaşından sonra herkes uçabilir. Yamaç paraşütü yapacak kişilerin güvenli kalkış ve uçuş için maksimum 100 kg olmaları gerekmektedir.

Uçuş ne kadar sürmekte

Uçuş Ölüdeniz plajından Babadağ’a çıkmak yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Babadağ da farklı yükseklikte 1200-1700-1800 ve 1970 mt konumunda 4 adet pistler bulunmaktadır. Kalkış pilotlar tarafından hava şartlarının uygun olduğu pistlerden yapılmaktadır. Uçuş süresi yaklaşık olarak 25-35 dakika arasında sürmektedir. Misafirler isterlerse pilotlar akrobasi hareketleri yapmakta. Gökyüzünde pilot tarafından foto video çekimi yapılmakta ve uçuş sonrası alabiliyorsunuz.

Yamaç paraşütü ile uçarken de farklılık yaşamak isteyen ve misafirlerimiz de olmuyor değil. Kimi misafirler gökyüzünde uçarken doğum günü pastası kesiyor, çilingir sofrası kuran, keman çalıyor, gitar çalabiliyor. Kimisi uçmanın verdiği mutlulukla ağlıyor.

Fethiye Babadağ Paraşüt Ücretleri
Fethiye Babadağ Paraşüt Ücretleri

Babadağ dan yamaç paraşütü yapan ünlüler

Fethiye tatile gelen herkes gibi Ölüdeniz’in en popüler aktivitesini deneyen ünlülerde yer almakta. Bunlardan FB de Alex’in tercümanı Samet Güzel, Milli Güreşçimiz 10 kez Avrupa Şampiyonluğu kazanmış Rıza Kayaalp, Doğa Rutkay, Futbolcu Ahmet Çalık, Manken Begüm Özbek,  Liverpool Belediye Başkanı Anna Rothery, 7 kez dünya şampiyonu olmuş Alman Formula 1 pilotu Michael Schumacher, Çinli Sinema Sanatçısı Ning Jing, Sanatçı Fatih Bulut, Speedfly paraşütü ile uçan Ölüdeniz’in müdavimi olan Hayko Cepkin ve bir çok youtuberlar dır.

Hayko CEPKİN ile Paraşüt Sohbeti

Profesyonel paraşütçülük hikayem 2010 yılında başlıyor. 11 yıllık geçmişim olmasına rağmen eğitimi hiç geri planda tutmadan, hem yurt içi hem yurt dışı eğitim alanlarında kendimi çeşitli stillerde geliştirmeye devam ettim. Bu süre zarfında pek çok ödüle madalyaya hak kazanıp, havada çoklu tutuşma Türkiye rekorlarında da ismimi yazdırmayı gururla başardım. Ama en unutulmazım ve gururlandığım dünya çapında ilk ve tek olan festival alanına bin metreden atlayış yapıp, iniş yapıp verdiğim konserdir.


Yukarıda belirttiğim gibi havacılıkta eğitim ve çeşitlilik bitmez. Bu sebeple Fethiye Ölüdeniz ziyaretimde yamaç paraşütü uçuşu üzerine eğitim almaya başladım. Paraşütçü olmamdan dolayı eğitimim hızlı ilerledi ve Lisanslarımı kısa sürede aldım ama uçuş ve Babadağ’dan kalkış ritüelleri olarak bizim uçuş stilimiz ile oldukça farklı kaideleri olduğunu söyleyebilirim. Bu iş pek bisiklete binmeye benzemediği için daimi olarak aktif bu sporu yapıyor durumda ve hem vücut olarak hem de zihin olarak dinç olmak gerekiyor. Bu ziyaret ve eğitim sonrasında da Babadağ’da 7 pilot olarak kendi firmamız olan Extreme-G yi açma kararı aldık.


Pandemi dolayısı ile tüm dünyada olduğu gibi Babadağ üzerindeki uçuşlarda da bir düşüş yaşandı tabiki. Babadağ aynı zamanda dünya çapında hava sporları meraklılarının uğradığı, uluslar arası bir yapıya sahip olduğundan, yurt dışından gelen yolcu veya pilotlardan ülkemize giriş yapamayanlar oldu. Bu sene haziran ayından itibaren ciddi bir potansiyel beklenmekte, çünkü gökyüzü özlemi kolay vazgeçilebilir bir tutku değildir. Açıkçası yoğun olması konusunda beklentimiz yüksek.

Fethiye Babadağ Paraşüt Ücretleri
Fethiye Babadağ Paraşüt Ücretleri


Bu sene bildiğim kadarı ile 30 civarında yamaç paraşütü firması görev yapacak. Geçtiğimiz seneden kapanan bir takım firmalar oldu, ama yenileri de bu süreçte açıldı bu konuda her yıl bu tip sirkülasyonlar olabiliyor.
Her adrenalin sporu risk taşır. Bu sebeple yoğun bir konsantrasyon ve ciddiyet gerektirir.

Gereken bilgi birikimi ve tecrübeye sahip olan bir pilotun tüm kontrollerini kusursuz yapıp yolcusuna da doğru brifing ve hazırlığı verebildikten sonra gerisi keyifli bir uçuş olarak yerini alır. Extreme-G firması olarak bu sezon yapacağımız çekimler ile de bu heyecanı daha gözükür kılabilmek adına sosyal medya kanallarımızdan yayınlar yapacağız. Böylece içi kıpır kıpır olan herkese ulaşabileceğimizi düşünüyoruz.

Fethiye Ölüdeniz Babadağ Teleferik Bileti Fiyatları 2023 yılında yetişkinler için 225 TL, Çocuklar için ise 170 TL olarak belirlenmiştir.